Forsøgte at smugle stoffer og piller ind til indsat: Nu skal hun selv i fængsel

Kvinde fra Favrskov har fået en dom på en måneds ubetinget fængsel.

Artiklens øverste billede
Kvinde fra Favrskov forsøgte at smugle stoffer og piller ind til en indsat i fængsel. Pressefoto: Kriminalforsorgen

En kvinde i 40-års alderen fra Favrskov er blevet kendt skyldig i at forsøge at smugle stoffer og piller ind til en indsat i et fængsel samt for ved en anden lejlighed at have været i besiddelse af stoffer og våben i sit eget hjem.

Sagen har for nylig været i Retten i Randers, der takserede kriminaliteten til en måneds ubetinget fængsel.

Utroværdig forklaring

Indsmuglingen af stoffer og piller går tilbage til en eftermiddag i august 2019 i forbindelse med et uovervåget besøg hos en indsat i Kragskovhede Fængsel i Nordjylland, der er et åbent fængsel for mandlige fængdselsdømte. Kvinden var tiltalt for at have været i besiddelse af 0,8 gram amfetamin og 29 piller, som hun ville give videre til en indsat. Stofferne og pillerne blev dog opdaget og konfiskeret.

I retten forklarede kvinden, at hun ikke var klar over, at der var piller og amfetamin i hendes jakkelomme. Den forklaring troede et flertal af rettens domsmænd dog ikke på, blandt andet fordi hun også havde medbragt en større mængder salgsposer. To ud af tre domsmænd fandt det derfor helt utænkeligt, at hun ikke skulle kende noget til stofferne og pillerne.

Fingeraftryk

Derudover var kvinden som nævnt tiltalt for at opbevare stoffer og våben, som blev fundet i hendes hjem en decembernat 2021. Her blev der fundet 16 gram hash og 7,5 gram amfetamin til eget brug samt en peberspray. Kvinden erklærede sig skyldig i forhold til at have været i besiddelse af hashen og pebersprayen. Derimod afviste hun ethvert kendskab til amfetaminen, som dels blev fundet i en plastikbøtte i en fryser dels i et skab, hvor pulveret var fordelt i baner på et skærebræt.

Ifølge kvinden måtte stofferne være efterladt af en bekendt, der aftenen forinden havde været på besøg. Der blev dog fundet to minigripposer med hendes fingeraftryk i plastikbøtten med stoffer, og dermed fandt retten det bevist, at det var hendes stoffer.

Gerne samfundstjeneste

I retten havde kvinden fra Favrskov forklaret, at hun lider af ptsd, adhd og angst, bor alene og er på kontanthjælp, men at hun hverken drikker eller tager stoffer og kan varetage et arbejde og gerne vil gøre samfundstjeneste – angiveligt med henblik på at få en betinget fængselsdom med samfundstjeneste.

Hun slipper dog ikke for at komme i fængsel, for retten kom frem til, at hun skulle idømmes 30 dages ubetinget fængsel, selvom det indgik i strafudmålingen, at hun ikke tidligere er dømt for kriminalitet. Retten mente ikke, der var grundlag for at gøre straffen betinget.

Kvinden skal desuden betale sagens omkostninger.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.