Mobil politistation i Hadsten – indbrud i Hadsten og Hinnerup

Uddrag fra Østjyllands Politis døgnrapport.

Artiklens øverste billede
Foto: Østjyllands Politi.

Østjyllands Politi oplyser i døgnrapporten, at der har været to indbrud i private hjem i Favrskov Kommune.

Det ene er begået på Nørreskovvej i Hinnerup torsdag 17. november klokken 10.15.

Det andet er sket på Østervangsvej i Hadsten samme dag klokken 15.16.

Politiet oplyser endvidere, at den mobile politistation som planlagt var til stede foran Sundhedshuset i Hadsten torsdag fra klokken 15 og nogle timer frem:

»I løbet af eftermiddagen fik vores betjente fra lokalpolitiet i Hadsten en god snak med en masse forskellige borgere i alle aldre. Der blev snakket om løst og fast, og Østjyllands Politi fik et godt indblik i de sager, der fylder hos borgerne i byen. Den mobile politistation var velbesøgt, og vi havde en god dialog med de fremmødte. Hvis man har brug for at komme i kontakt med politiet, er man altid velkommen til at rette henvendelse til lokalpolitiet i Hadsten eller kontakte Østjyllands Politi via telefonnummer 114.«

Politiet var rykket til Hadsten med den mobile politistation, fordi man i den seneste tid har fået henvendelser fra beboere, der føler sig utrygge efter nogle episoder med blandt andet hærværk og affyring af kanonslag.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.