Ydmygelsesvold: 16-årig dreng sigtet for vold mod 14-årig

16-årig dreng sigtet og varetægtsfængslet for overfald, som han samtidig filmede, på 14-årig dreng i Hadbjerg.

Artiklens øverste billede
Den 16-årige skal have filmet overfaldet. Arkivfoto.

Artiklen er blevet opdateret fredag 20. januar 2023.

En 16-årig dreng er blevet sigtet og varetægtsfængslet i fire uger for vold og ulovlig tvang mod en 14-årig dreng.

Episoden fandt sted mandag 16. januar klokken 11.30 på boldbanerne ved Høst Hallen på Mejsevej i Hadbjerg.

Ifølge sigtelsen blev den 14-årige dreng sparket og slået gentagne gange på kroppen af den to år ældre dreng, der samtidig filmede overfaldet. Offeret blev blandt andet slået og sparket, mens han lå på jorden, oplyser Østjyllands Politis pressemedarbejder Jakob Christiansen.

Udover sigtelsen for vold er den 16-årige også sigtet for ulovlig tvang ved under trusler om vold at tvinge den 14-årige dreng til at sætte sig ned på knæ. Det oplyser Østjyllands Politis anklager Mads Fransen.

Tidligere voldsdømt

Den 16-årige dreng blev anholdt tirsdag 17, januar og onsdag formiddag fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Randers med krav om varetægtsfængsling. Han er sigtet for at overtræde Straffelovens paragraf 244, der handler om simpel vold som slag og spark.

Simpel vold medfører sjældent fremstilling i grundlovsforhør og krav om varetægtsfængsling. Den 16-årige dreng er dog tidligere dømt for vold og blev derfor fremstillet og varetægtsfængslet på grund af gentagelsesrisiko og påvirkningsrisiko, oplyser anklageren.

Gentagelsesrisiko handler om risikoen for, at den sigtede begår lignende kriminalitet, hvis han er på fri fod. Påvirkningsrisiko handler om en vurdering af risikoen for, at den sigtede kan tage kontakt til forurettede eller eventuelle vidner i sagen.

Den sigtede dreng valgte ikke at kære kendelsen om varetægtsfængsling.

Østjyllands Politi oplyser, at man i forbindelse med efterforskningen af sagen tirsdag var en del politi til stede på en adresse nordøst for Hadsten.

Politiet opfordrer desuden kraftigt til, at man ikke deler videoen af overfaldet, der kan betegnes som ydmygelsesvold. Det er strafbart at dele videoen, og man bør slette den, hvis man kommer i besiddelse af den.

Grundlovsforhøret foregik for lukkede døre, og det er derfor begrænset, hvad politi og anklager kan og må udtale sig om sagen. Politiet ønsker blandt andet ikke at udtale sig, om der var andre personer til stede ved overfaldet.

Går på samme skole

Det er efterfølgende kommet frem, at både den 14-årige og 16-årige dreng går på Kanonskolen i Hadbjerg, som er en intern skole for unge, der bor på Fonden Kanonen, Fonden Bakkegården og Fonden Føniks.

Lokalavisen har været i kontakt med Kanonens leder Trine Hounsgaard Pfeiffer, der ikke ønsker at udtale sig om sagen og gør opmærksom på, at den 16-årige gerningsperson ikke bor på et af Kanonens opholdssteder.

Den 16-årige dreng bor ifølge Lokalavisens oplysninger på Fonden Føniks’ bosted i Rud ved Voldum. Lokalavisen har henvendt sig og været i kontakt med bostedet, der ved avisens deadline ikke er vendt tilbage på forespørgsel om interview.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.