Selvstændig erhvervsdrivende slipper "helt undtagelsesvist" med samfundstjeneste

Slipper for at skulle i fængsel, selvom han videresolgte 100 gram kokain.

Artiklens øverste billede
En yngre mand fra Favrskov har tilstået at have videresolgt 100 gram kokain. Modelfoto: Adobe Stock

En yngre mand, der driver en mindre selvstændig virksomhed i Favrskov, blev for omkring tre år siden involveret i narkohandel.

Hans sag blev for nylig behandlet af Retten i Randers, hvor han stod tiltalt for at have modtaget og videresolgt 100 gram kokain for et ”betydeligt vederlag”. Sagen kørte som en tilståelsessag, da den tiltalte på forhånd havde erkendt sig skyldig. 

I retten fortalte han, at han driver en velfungerende virksomhed, og at det ville påvirke hans virksomhed og ansatte i en grad, så han måtte lukke virksomheden, hvis han skulle ind og afsone en fængselsstraf.

Retten nåede frem til, at han skulle straffes med 10 måneders fængsel, som ”helt undtagelsesvist” blev gjort betinget. Det vil sige, at han slipper for at skulle fysisk i fængsel, hvis han ikke begår ny kriminalitet i de næste to år.

Retten lagde i sin afgørelse vægt på, at den tiltalte har særdeles gode personlige forhold, og at der er gået en rum tid, siden kriminaliteten fandt sted. Han blev dog dømt til at skulle udføre 150 timers samfundstjeneste indenfor et år.

Del af større sag

Sagen om de 100 gram kokain har forbindelse til en større sag om handel med flere kilo amfetamin, som allerede har kostet tre mænd fra Favrskov lange fængselsstraffe.

De blev i maj 2022 anholdt og varetægtsfængslet, efter politiet havde fået adgang til krypterede Sky telefoner, de havde anvendt i forbindelse med narkosagerne, der fandt sted i 2020.

De tre mænd blev som tidligere omtalt i Lokalavisen idømt fængselsstraffe på tre et halvt, fem og fem et halvt år. 

Det var en af dem – ham der fik den længste straf på fem et halvt års fængsel – som sammen med sin fætter havde leveret de 100 gram kokain til den selvstændige erhvervsdrivende. Den tidligere dømte mand indrømmede sidste år i retten, at han havde modtaget 100 gram kokain i sin postkasse og leveret dem videre til den nu dømte, han i retten omtalte som en bekendt.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.