Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Vi ønsker udvikling i de mindre byer og samfund

Artiklens øverste billede

Ulstrup Lokalråd har i læserbrev med rette efterlyst initiativer i Ulstrup og andre områder, hvor Favrskov sakker håbløst efter i den positive vækst, der er oplevet i andre områder. Vi skal derfor være langt mere offensive og konkrete i vores markedsføring, så vi sikrer en mere balanceret udvikling. Venstre har over en årrække presset på for mere markedsføring og nye initiativer, men kun i begrænset omfang har vi fået gennemført vores forslag.

Nye initiativer er også påkrævet, hvor lokalbefolkningen, foreninger og de forretningsdrivende kan bidrage til eksempelvis bosætningsevents. Mange af de områder, der i øjeblikket savner vækst, har masser af potentiale, som vi skal synliggøre. Derfor skal der også investeres mere i naturoplevelser, så man kan opleve og bruge naturen på tæt hold.

Nedlæggelse af forvaltningen i Hvorslev bør kun komme på tale, hvis der indenfor en rimelig økonomisk ramme kan findes en løsning i Ulstrup. Det har en kæmpe betydning, at vi som kommune signalerer, at vi ønsker udvikling i de mindre byer og samfund. Derfor må det ikke komme på tale at fjerne kommunale arbejdsplader fra disse områder. Økonomisk er det en rigtig dårlig forretning for kommunen, at vi eksempelvis i Ulstrup, Thorsø og Laurbjerg har kapacitet til langt flere børn, og derfor vil Venstre arbejde for at få disse institutioner fyldt op.


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.