Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Er et cykelløb i Hadsten 150.000 kroner værd for kommunen?

Artiklens øverste billede
René Schneider er byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti. Foto: Favrskov Kommune

Økonomiudvalget har bevilget Hadsten Sport Kultur og Event 150.000 kroner til markedsføringsaktiviteter af gadeløbet Hadsten Gade Grand Prix til sommer.

Vel er cykelløbet en stor begivenhed i Hadsten. Og vel er der mange tilskuere fra såvel Hadsten som fra andre dele af kommunen.

Men det er altså en enkelt aftenbegivenhed, som selvfølgelig sætter Hadsten i fokus, og som formentlig vil interessere den østjyske presse, såfremt der er internationale cykelstjerner i feltet.

Det store spørgsmål er: Har man sikret sig internationale cykelstjerner?

Hvis ikke, så har Økonomiudvalget udskrevet en blankocheck til en enkelt aftenbegivenhed i Hadsten by på 150.000 kommunale kroner, der går i glemmebogen, så snart løbet er skudt af.

I 2022 er der foreløbig bevilget tilskud til DM i Badminton U17-19 (5.000 kroner) samt Spejdernes Lejr 2022 (20.000 kroner). Endvidere er der indgået markedsføringsaftaler med blandt andet Hadsten Håndbolds 1. divisionshold, Hammel Hestemarked, Lilleåmarkedet og Tour de Gudenå for samlet 80.000 kroner.

Alt i alt er der således på nuværende tidspunkt disponeret 255.000 kroner til større arrangementer i Favrskov Kommune, heraf altså alene de 150.000 til cykelløbet i Hadsten.

Er det ”rettidig omhu” i en situation, hvor byrådet skal finde besparelser i det kommunale budget de næste tre år på ikke mindre end 80 millioner kroner?

Og er det ”rettidig omhu” i en situation, hvor vi måske står over for en uforudset stor udgiftspost til de ukrainske flygtninge, som vi skal huse her i kommunen?

Selvfølgelig er det forskellige ”kasser”, vi taler om, men når alt kommer til alt, er det jo skatteborgernes penge, der skal bruges. Og man kan altså kun bruge de samme penge én gang.

Og da den ulykkelige flygtningesituation er en uforudset økonomisk udfordring, skal pengene derfor findes et eller andet sted.

Mon Økonomiudvalget har et god bud på, hvor der skal skæres i hvilke budgetter for at få de økonomiske ender til at nå sammen?

Skal det være i ældreplejen? På børne- og skoleområdet? Eller?


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.