Nu bliver det langt om længe Tungelundskolens tur

Tungelundskolen i Thorsø trænger til en gennemgribende modernisering, og sådan har det været i mange år. Den rigtig gode nyhed er, at nu kan vi snart se en ende på ventetiden. I byrådet er vi nemlig blevet enige om, at Tungelundskolen skal moderniseres, og det er jeg naturligvis utrolig glad for.
Der er rigeligt at gå i gang med. De utætte tage skal repareres. De gamle toiletter skal have en kærlig omgang. Der er brug for flere nye toiletter. Faglokalerne skal gøres tidssvarende. Gulve skal udskiftes, og de tekniske forhold skal opgraderes. Der skal investeres i udstyr, så det bliver lettere at styre varme og ventilation, så man på den måde kan mindske energiforbruget.
Vi kommer til at afsætte et stort tocifret millionbeløb til moderniseringen. Der kan ikke sættes nøjagtig beløb på projektet endnu, da der skal regnes nøje på tingene. Derudover får den økonomiske ramme, som Folketinget udstikker for kommunerne, også indflydelse på, hvor meget vi i Favrskov må bruge. Det er forventningen, at vi ved meget mere, når vi til efteråret skal lægge næste års budget for Favrskov. Der bliver vi også klogere på, hvornår vi kan komme i gang med arbejdet.
Tungelundskolen er ét af en række større kommunale anlægsprojekter, som vi i byrådet har skullet tage stilling til. Der har været flere gode ønsker end penge, så der har været behov for benhård politisk prioritering. Jeg talte meget om behovet for en modernisering af Tungelundskolen i valgkampen, så derfor glæder jeg mig meget over, at der nu er bred politisk opbakning til at gøre noget. Nu handler det om, at det, vi er blevet enige om i byrådet, føres ud i livet, og det lover jeg at holde et vågent øje med sker.