Busforringelse er en ommer

Bøvlet og besværligt. Så enkelt kan det siges, når det handler om busrute 223 fra Hammel til Silkeborg. Sidste år blev ruten ændret, så bussen ikke længere kører forbi Silkeborg Gymnasium om morgenen.
Den ændring har stor betydning for de 29 unge fra Hammel, der går på gymnasiet.
Trafikselskabet forsvarer beslutningen med, at flertallet får en kortere rejsetid, når turen til gymnasiet droppes. Det er uden tvivl rigtigt, men det giver de unge fra Hammel meget ekstra bøvl.
De skal nu skifte bus undervejs. Nogle gange oplever de, at den bus, de venter på fra Silkeborg Trafikterminal er forsinket i morgenmyldretrafikken – og dermed kommer de for sent til undervisningen.
En del unge, forældre og Silkeborg Gymnasium har gjort en stor og flot indsats for at overbevise Midttrafik om, at forringelsen er en ommer.
Jeg er medlem af Midttrafiks repræsentantskab, og jeg har spurgt ind til sagen, fordi jeg er fuldstændig enig i, at den nuværende løsning halter.
Trafikselskabet forsvarer beslutningen med, at flertallet får en kortere rejsetid, når turen til gymnasiet droppes. Det er uden tvivl rigtigt, men det giver de unge fra Hammel meget ekstra bøvl.
Der er lavet trafiktællinger i marts, der viser, at der ikke er så mange unge fra Hammel, som bruger bussen. Det er helt naturligt. Når man gør noget ekstra bøvlet at bruge, så kigger man efter alternativer – i dette tilfælde har flere formentlig skiftet bussen ud med bilen, og det forstår jeg til fulde.
Det er bare ærgerligt, at vi udvander den kollektive trafik, når vi nu i så mange andre sammenhænge slår på vigtigheden af at tænke grønt.
Jeg er ikke typen, der bare lige giver op. Så selv om Midttrafik ikke har planer om at fjerne forringelsen her og nu, så kommer jeg til at gentage min opfordring – for en køreplan er ikke mejslet i sten.