Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Vi bør overveje at få en specialskole i Favrskov

Socialdemokratiet støtter en undersøgelse af specialskoletilbuddet for at se, om kommunen kan gøre det bedre.

Artiklens øverste billede
Lone Boye. Pressefoto.

Hvordan giver vi vores specialskoleelever de bedste betingelser? Er det ved at fragte dem til andre kommuner med lange transportafstande, og hvor Favrskov Kommune ikke har store muligheder for at følge kvaliteten af disse tilbud?

Jeg mener, det er at foretrække, at børn og unge undervises så tæt på hjemmet som muligt, hvis tilbuddet da ellers lever op til at imødekomme deres udfordringer.

Lige nu har vi ikke specialskoletilbud i Favrskov Kommune, men der er flere grunde til, at vi i kommunen bør genoverveje, om Favrskov Kommune skal have sin egen specialskole.

Vi skal selvfølgelig ikke udskille flere elever end højst nødvendigt fra almenundervisning, men hvis det er nødvendigt, skal vi foretage den mindst indgribende indsats.

Ved at kompetenceløfte lærerne kan vi fastholde flere elever i klasserne. Dog har de senere års inklusion i folkeskolen i Favrskov vist, at der stadig er en gruppe af vores børn, som ikke får det bedste tilbud, som inklusionselev eller i skolernes specialklasser.

Derfor er det nødvendigt med specialskoler, hvor personalet er specialuddannet til at give eleverne de bedst mulige tilbud.

Det har dog vist sig fra andre kommuner, at tilknytningen til almenområdet er en vigtig faktor, også selv om man går på en specialskole.

Det kan betyde, at man som specialskolelev kan deltage i enkelte arrangementer, hvor der er fælles berøringsflade med den lokale folkeskole, eller deltage i fritidstilbud, som ligger i nær tilknytning til både hjemmet og specialskolen.

Lige nu udskiller Favrskov Kommunens folkeskoler flere elever til specialklasser end tidligere og til dyrere tilbud i andre kommuner. Samtidig har de omkringliggende kommuner varslet store prisstigninger på deres specialskoletilbud. Prisstigninger på op til 30-50 %.

Da disse prisstigninger både gælder ved nyvisitation og revisitation, vil udgifterne til området stige betragteligt de kommende år.

Undervisningstilbud og befordring af specialelever til andre kommuner finansieres af de lokale skoler, også selv om eleven måske aldrig har gået på den pågældende folkeskole.

Vi skal selvfølgelig ikke lave vores egen specialskole kun på grund af økonomien, men den aktuelle situation giver anledning til at se på, om vi i dag giver vores elever de bedste tilbud, og om vi ved at lave en kommunal specialskole kan give vores børn og unge et bedre undervisningstilbud nærmere hjemmet.

Derfor støtter vi i Socialdemokratiet en undersøgelse af specialskoletilbuddet med henblik på at se, om vi kommunalt kan gøre det bedre.


Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Favrskov direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Lokalavisen Favrskovs nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Favrskov på listen og tryk tilmeld.
d

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.