Dagtilbud sikret én million kroner årligt
Forslaget til Budget 2023 sikrer Favrskov Kommunens dagtilbud én million kroner yderligere om året. Vi havde dog gerne fastholdt endnu flere penge til øget normering og rekruttering på området.
Så er budgettet for Favrskov Kommune for 2023 sendt i høring.
Bestræbelserne på at fastholde penge på de nære velfærdsområder lykkedes - næsten. Det er vigtigt at fortsætte den positive udvikling i kvaliteten af det pædagogiske arbejde inden for dagtilbudsområdet og skoler. Derfor ser jeg også med tilfredshed på, at daginstitutionerne tildeles en million kroner årligt til at øge personalenormeringen og til at styrkefastholdelsen og rekrutteringen af dagplejere.
Jeg havde dog håbet på, at vi kunne være blevet enige om at fastholde alle de midler, der gennem Finansloven var tildelt til øgede normeringer på dagtilbudsområdet. Initiativer, der kan bidrage til at imødegå udfordringerne med at rekruttere og fastholde kvalificerede medarbejdere på personale i vores vuggestuer, børnehaver og skoler, er vigtige i en tid, hvor alle kommuner mangler kvalificeret arbejdskraft.
Budgettet har fokus på, hvordan vi i kommunen kan gøre os attraktive for bl.a. kommende ansøgere. Dog er det også utrolig vigtigt at se på, hvordan vi kan fastholde seniorer på disse områder. En god skolestart er vigtig, og en for tidlig skolestart kan have store konsekvenser for det enkelte barn. Det er jeg slet ikke i tvivl om. En skoleudsættelse kan for nogle få børn være det, der gør, at skolelivet bliver den gode oplevelse, som vi ønsker for alle børn. Det er derfor vigtigt, at vores forslag om at se på og følge status på skoleudsættelse blev en del af budgettet. På den måde kan vi se på, om vi skal iværksætte indsatser, ud over det vi gør i dag.
Jeg har tidligere været fortaler for, at vi i Favrskov Kommune ser nærmere på specialundervisningsområdet og de tilbud, vi giver vores specialundervisningsbørn. Derfor er det også med stor tilfredshed, at vi i Børn og Kultur har igangsat en analyse af specialundervisningsområdet, der skal se på mulige ændringer i de nuværende specialundervisningstilbud.
Vi vil også se på overvejelser om, om Favrskov skal have sine egne mere vidtgående specialundervisningstilbud, så færre elever skal henvises til tilbud udenfor kommunen. Det er derfor nødvendigt, at vi har afsat tre millioner kroner i 2023 til at nedbringe skolernes ophobede merforbrug til specialundervisning som følge af stigende udgifter de senere år. Det er vigtigt, at dette merforbrug ikke bare skal finansieres af det almene skoleområde, men at vi anerkender, at der er behov for at løse en del af merforbruget med en ekstrabevilling.