Favrskov Rideklub har nu fået det første tilskud til et vandingsanlæg til klubbens baner. Pressefoto

Favrskov Rideklub har nu fået det første tilskud til et vandingsanlæg til klubbens baner. Pressefoto

Nordea Fonden giver hjælpende hånd til Favrskov Rideklub

14.000 kroner til et vandingsanlæg har Favrskov Rideklub i Hadsten fået

Hadsten Favrskov Rideklub har nu fået det første tilskud til et vandingsanlæg til klubbens baner. Det er Nordea Fonden, som har doneret 14.000 kroner. Det forventes at dække halvdelen af udgiften til to store vandingsanlæg.

Rideklubben har adgang til både en stor indendørs bane og en udendørs sandbane. Begge har i den grad været mærket af forårets og sommerens tørre og varme vejr. Ridebanerne skal vandes jævnligt, for at det ikke støver, at underlaget har den rette fasthed, og hestene ikke skrider.

Derved forbedres både sikkerheden og sundheden for hesten og rytteren.

Nu går rideklubben på jagt efter endnu en eller to fonde til at dække den sidste halvdel af udgiften.

csj

Publiceret 14 September 2020 16:00

Foredrag i Ø. Velling Forsamlingshus