Nu kan man blive henvist til Hadsten-psykolog
38-årige Mikkel Skriver, som har psykologpraksis i Hadsten, har fået fingrene i et ydernummer.
Det sker ikke så tit, at ydrenumre skifter hænder, men det er netop sket på psykolog-området i Favrskov. Psykolog Helle Blaase i Hinnerup ønsker ikke længere at have ydernummer. Derfor overtager psykolog Mikkel Skriver det ledige nummer fra 1. januar.
Her i kommunen har seks psykologer ydernummer. Det er en ret konstant størrelse. Det betyder, at en psykolog kun kan få ydernummer, hvis en af dem med et nummer af en eller anden årsag afgiver det.
Ledige ydernumre bliver slået op to gange om året, og nu har 38-årige Mikkel Skriver altså fået fingre i et.
Det er han overordentligt glad for:
»Det betyder jo, at mit levebrød er sikret. Jeg skal ikke længere gå med bekymringen, om jeg har noget at lave. Tværtimod forudser jeg, at jeg hurtigt må melde, at jeg har 20 ugers ventetid. Det er erfaringen fra mine kollegaer,« siger han.
Det at have er ydernummer betyder, at man kan få henvist klienter fra de praktiserende læger. Klienterne kan, hvis de bliver henvist til psykolog af deres læge, få betalt 60 procent af regningen. 18 til 24-årige med let til moderat angst og depression betaler intet.
Tungere problemstillinger
Mikkel Skriver har sin praksis i Sundhedshuset i Hadsten, Østergade 3A.
Han bor selv i Hadsten og har siden maj 2021 drevet egen psykologpraksis i byen. I første omgang i den nye stationsbygning og fra juni i år i Sundhedshuset.
Mikkel Skriver er uddannet psykolog fra 2013 – autoriseret i 2016 – og har siden da været omkring lidt af hvert indenfor psykolog-faget, inden han altså i 2021 sprang ud som selvstændig.
Han har arbejdet med 12-25-årige, været i almindelig praksis, har arbejdet i enhed for personlighedsforstyrrelser på Psykiatrisk Hospital i Risskov og har haft en stilling i PPR i Mariagerfjord.
Nu står han så på egne ben og ser frem til de opgaver, som venter ham, når han fra januar får ydernummer:
»Jeg forventer, at det bliver nogle noget tungere og vanskeligere problemstillinger, som jeg nu skal arbejde med. Mange af mine klienter i dag kommer til mig gennem deres forsikringsselskaber, og generelt er deres problematikker i den lettere afdeling.«