Overskud fra cykelløb går til krigsofre
Overskuddet fra cykelløbet En forårsdag i Gudenådalen går i år til ofre for krigen i Ukraine.

Når Lions Club Hvorslev den 24. april afholder det årlige cykelløb En forårsdag i Gudenådalen, vil overskuddet gå til ofrene for krigen i Ukraine.
Lions Club Hvorslev vil give pengene til Lions Danmark, som så vil sørge for, at de bliver delt ud, hvor der er behov for dem. Det kunne være flygtninge, som er i Danmark, men Lions Danmark har også kontakt med polske Lions-klubber, som står for hjælp i lokalområdet.
En forårsdag i Gudenådalen køres i det kuperede terræn syd for Ulstrup. Starten går fra Ulstrup Skole hen mod den berygtede Daugbjergvej. 600 meter stigning med 8 procent i snit og op på 14 procent stigning op gennem skoven til Amstrup.
Cykelløbet er for alle fra supermotionisten til de, der har lyst til en omgang med deres elcykel. Ruterne er lavet, så der er plads til alle.
Der kan vælges mellem landevejsruter på 22, 45, 67 eller 90 kilometer og mountainbike-ruter på 15 eller 25 kilometer.
Det er 13. gang, at Lions Club Hvorslev holder En forårsdag i Gudenådalen, og efter to år med corona, håber de, at der igen vil blive stemning af byfest. Derfor er der lidt forplejning efter løbet, hvor der vil blive budt sodavand eller øl samt en grillpølse til startende deltagere.
Tilmelding til cykelløbet sker via hvorslev.lions.dk.
Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Favrskov direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Lokalavisen Favrskovs nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Favrskov på listen og tryk tilmeld.
d
sra