Lillian og Sven har været gift i 60 år
Lokale ildsjæle fejrer diamantbryllup.
Torsdag 29. september 2022 kan Lillian Hellegaard og Sven Jensen fejre diamantbryllup. Parret boede i mange år i Hadbjerg og bor i dag på Vesselbjergvej i Hadsten.
Sven har tidligere været byrådsmedlem for Socialdemokratiet, og han var i mange år formand for bestyrelsen i Hadbjerg Brugsforening, indtil den lukkede.
Foreningslivet har altid optaget Lillian og Sven, der i dag begge er med i Radio Favrskovs bestyrelse. Sven var i mange år formand og er i dag kasserer, mens Lillian er næstformand i lokalradioens bestyrelse.
Diamantbryllups-parret har i øvrigt en gul Lloyd Alexander veteranbil fra 1960, som de ofte kører tur i. Og selvfølgelig, fristes man til at sige, er de med i bestyrelsen i den lille veteranbilklub Dansk Borgward Klub.
Dagen fejres i hjemmet med familie og venner og folk, der har lyst til at kigge forbi.
jr