Se billederne: Ulstrup Slot præsenterer færdigrestaurerede vandtrapper
Efter knap et års arbejde kunne Ulstrup Slot onsdag 2. november fremvise det færdige resultat af den omfattende restaurering af den gamle herregårds karpedamme og vandtrapper. Anlægget kan dateres til før 1786.
Onsdag 2. november havde Ulstrup Slot Fonden inviteret samarbejdspartnere og presse til besigtigelse af de restaurerede og genoprettede vandtrapper og karpedamme for at markere, at arbejdet nu officielt var afsluttet. Efter en kort introduktion i slotsgården af direktør for Ulstrup Slot Fonden, Jens Chr. Lauridsen førte formand for Ulstrup Slots bestyrelse Holger Preetzmann an på en rundvisning om slotsområdets sandfang, de fem karpedamme og fire vandtrapper.
Deltagerne til arrangementet bestod blandt andet af repræsentanter fra MT Højgaard, som har udført selve projektet og A1 Consult, som har været rådgivning og ingeniørfirma. Derudover var arkitekter samt venner af huset også inviteret.
Arbejdet med at rense karpedammene og restaurere vandtrapperne ved Ulstrup Slot startede i januar i år. Inden da har det dog krævet en masse forarbejde. Det har nemlig krævet en række tilladelser til at søsætte projektet, da både karpedammene og vandtrapperne er fredede. Anlægget menes nemlig at være blevet etableret senest i 1786, og samtidig er de fire vandtrapper enestående, da man skal rejse udenfor landets grænser for at finde nogle af lignende størrelse.
Restaurering af de store karpedamme og vandtrapper var en kompliceret affære blandt andet på grund af nedbør og de store vandmængder i dammene. Udgravningen af karpedammene foregik til tider halvanden meter under vandspejlet.
Vandtrapperne tjener intet praktisk formål. Det er »ren pral – for at imponere« fortalte Holger Preetzmann med et smil i forbindelse med rundvisningen. De fungerede som en spektakulær måde at præsentere herregården på, samt som statussymbol.
Den sidste vandtrappe på rundvisning var den største. Både i dimensioner og i udfordring. Den skulle nemlig bygges fuldstændig fra bunden, og udformet udelukkende af granit. Måske var det også derfor, at Holger Preetzman og flere af folkene fra MT Højgaard betegnede den som den flotteste af de fire.
Arrangementet blev rundet af med lidt mad og en forfriskning til deltagerne i nordfløjens sal.