Præstekadetterne: Der er præster på vej

Præstekadetterne i Favrskov kan nu komme rundt til menighederne i egen, leaset, bil

Artiklens øverste billede
Præstekadetterne har fået stillet en bil til rådighed, så de lettere kan komme rundt i kommunen. Pressefoto.

kirke I august startede fem teologistuderende i et såkaldt Akademi for Præstekadetter i Favrskov Provsti med det formål at få indblik i præsteembedet og praktisk erfaring med arbejdet i folkekirken.

Siden har kadetterne været rundt i hele provstiet på skift i kirkerne, alt efter hvor det lige har passet med arbejdsopgaverne. De har blandt andet været i Hinnerup, Hadsten, Hammel, Thorsø, Søften, Foldby og Laurbjerg.

Præstekadetterne har nu fået en leaset bil stillet til rådighed, så de nemmere kan komme rundt til gudstjenester, dåbssamtaler og konfirmandundervisning. Så nu er der præster på vej i Favrskov - både helt bogstaveligt og i overført betydning.

Ordningen med præstekadetter er blevet en god succes, fortæller Anne Dorte Nørby, projektmedarbejder Favrskov Provsti.

"Vi får så mange positive tilbagemeldinger på præstekadetternes arbejde, alle steder hvor de møder op, bliver de modtaget med stor interesse. Og så giver den ny-dekorerede bil også anledning til en god snak med forbipasserende, både når den er i brug, og når den holder foran Provstikontoret på Kirkevej 11 i Hadsten."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.