Champagne og chokoladefabrik i Søften

Kathrine Andersen Chokolade flytter fra Vitten til Søften i maj 2019

Artiklens øverste billede
Alle femten fra Kathrine Andersen Chokolade tog et spadestik. Eline Aaris Edslev fra virksomhedens marketingsafdeling førte an. Foto: Michael Wulff

SØFTEN Der blev taget hele 15 samtidige spadestik på vejen Rho i Søftens industrikvarter fredag eftermiddag.

De knap 6.000 kvadratmeter som nu skal bebygges med en chokoladefabrik.

Direktør Jakob Skovsgaard og hans 14 medarbejdere hos Kathrine Andersen Chokolade ApS var mødt frem for at sætte gang i det 1.400 kvadratmeter store byggeri, som til maj næste år skal stå færdigt som afløsning for de 500 kvm, chokoladefabrikken i dag råder over i Vitten.

"Vi tager første spadestik i dag på denne knap 6.000 kvadratmeter store grund som giver mulighed for senere at udvide de 1.400 kvm byggeri med yderligere 1.000 kvadratmeter," fortæller Jakob Skovsgaard.

15 små legetøjsspader blev delt ud.

Her begyndte historien

Han har siden 2007 stået i spidsen for den virksomhed, hvis navn kan dateres helt tilbage til 1877, hvor Kathrine Andersen blev født.

Kathrine Andersen åbnede butikker i Aarhus i Jægergårdsgade og senere i Bruunsgade, Søndergade og Borgporten. Hun dør i 1942, hvorefter datteren overtog virksomheden.

I 1979 flyttede chokoladeproduktionen til Højbjerg, hvorfra den i 2001 flyttes til Vitten ved Hinnerup.

Der blev skænket champagne og spist chokolade fredag eftermiddag.

Kostpyramiden

Er man den mest populære mand i verden, når man er direktør for en chokoladefabrik, vil jeg gerne vide.

"Chokolade er jo et fantastisk produkt. Alle bliver glade, og alle kan forholde sig til det. Så ja, det er et forholdsvis nemt produkt at sælge," siger han.

"Men jeg har også en flok gode medarbejdere, som sørger for, at kvaliteten er der, hver eneste gang. Det er vigtigt."

Hvor tit spiser du selv chokolade?

"Hver dag og flere gange om dagen. Øvelsen er så, at man får overbevist sig selv om, at det er nødvendigt for at kvalitetstjekke produktet. Så er det okay."

"Man siger jo også, at et rent stykke mørkt chokolade af en god kvalitet kommer på den nye kostpyramide, fordi det indeholder en masse gode egenskaber," siger direktøren.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.