Halvanden million kroner til Ulstrup-folk

Artiklens øverste billede
Pressefoto.

Landsforeningen Talentspejderne, der har hovedsæde i Ulstrup, har modtaget støtte på 1,5 mio. fra Lemvigh-Müller Fonden. Pengene skal bruges til at udbrede Talentspejdernes koncept til Nordsjælland.

”Det er en stor anerkendelse af vores forening, at vi har modtaget så mange penge fra denne fond. Med støtten kan vi nu brede os ud til flere endnu kommuner end de 20 kommuner i hele landet vi findes i i dag”, siger sekretariatschef Tom Thinggaard Pedersen.

Landsforeningen Talentspejderne startede i 2010. I perioden 2012-2015 udviklede foreningen – i samarbejde med landets førende læringseksperter - et talentprogram for unge i 7.-9. klasse, der har brug for støtte til at få deres evner og talenter frem i lyset. Det er frivillige fra lokale virksomheder, samt efterlønnere og pensionister, der stiller sig til rådighed som talentspejdere for de unge.

Sammen med de unge gennemgår talentprogrammet bestående af 24 møder af halvanden time. Efter kort tid begynder den unges evner og talenter at komme frem i lyset. Nu rettes fokus ind på, hvilke uddannelser og job der efterspørger lige nøjagtig disse kompetencer.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.