Favrskov Bakker må vel findes, når de har en hjemmeside

Efterhånden er det sådan, at noget først er sket eller findes, hvis vi får det serveret via medierne. Eller måske over nettet. Det må i så fald nu gælde for Favrskov Bakker.

Artiklens øverste billede
Der er masser af information om Hvorslev og Vellev

Det har ikke været muligt at slå lokaliteten Favrskov Bakker op på noget kort.  Ikke desto mindre kan man nu gå ind på en ny hjemmeside, der netop hedder: www.favrskovbakker.dk
Her dølger sig så svaret: Det er Vellev og Hvorslev, der fortæller om sig selv og de lokale foreninger og deres aktiviteter.
Gerningområdet er ikke med endnu,  men det forventes, at de kommer med senere.

God reklame

Ingen tvivl om, at hjemmesiden skal være med til at få tilflyttere til området. Hør bare her:
”Favrskov bakker finder du lige midt mellem Viborg, Silkeborg, Randers og Århus. Området med landsbyerne Hvorslev og Vellev ligger i et flot kuperet terræn med Gudenåen som nabo, og med smuk natur. Konkret betyder det at udsigten skifter efter årstiderne. Der er god mulighed for at nyde fritiden i naturen samtidig med, at her er plads til at leve. Ro til at være, og en vilje til at ville lægge en indsats i lokalområdet, så området er fint at bo i. For børn og voksne.
Dagligdagsindkøb skal vi køre efter, og i bil er det let. Der er fx 10 minutter i bil til Langå eller Ulstrup, 25 minutter til Randers, 45 minutter til Århus og 30 minutter til Silkeborg. Der går busser til og fra landsbyerne flere gange om dagen.”

Udvikling, tryghed, fællesskab

”Vellev og Hvorslev ligger i Favrskov Kommune. Mange generationer har nydt livet her, fordi det er et godt sted at bo. Vellev omtales fx første gang i 1204, og en ældgammel plov, der er fundet på en mark i nærheden af Hvorslev vidner om aktive landmænd flere århundreder tilbage. Også i dag tiltrækkes mennesker af gode rammer for liv, og i Favrskov Bakker bor der pt. mange forskellige mennesker med forskellige job, livssyn, værdier og interesser. Mangfoldigheden er stor, og du kan ikke undgå at møde folk med andre holdninger, end du selv har. Det kommer der inspirerende fællesskaber ud af.”

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.