Ny webbutik med alt til Fido har base i Hadsten

Nærmest alt i godbidder til vovsen og alverdens udstyr til menneskets bedste ven. Det finder man i den nye webbutik Hundeglad.dk

Artiklens øverste billede
Ina Bach Pedersen og den lyse labrador Luna er ansigterne ud ad til for Hundeglad.dk. Ina ejer halvdelen af virksomheden, mens Mette Michelsen ejer den anden halvdel. Foto: CSJ

Med et par vuf siger halvandenårige Luna »velkommen til«. Hun følger det op med utallige vrik ikke bare med halen men hele kroppen, før velkomsten afsluttes med en præsentation af rotte-bamsen fra IKEA, som mange hundeejere nok kender til.

På en måde er den lyse labrador årsagen til denne artikel. Det er i hvert fald Luna, som har inspireret sin ”mor” Ina Bach Pedersen til at starte en ny online hundeudstyrs-butik fra hjemmet i Hadsten – men snart fra et 150 kvadratmeter lager på Bavne Alle.

Navnet er Hundeglad.dk. Her kan man finde nærmest alt i godbidder til vovsen, foruden alverdens udstyr.

Erfaren medejer

Bag Hundeglad.dk står både Ina Bach Pedersen og Mette Michelsen. Sidstnævnte ejer i forvejen den meget veletablerede hjemmeside Kagegrisen.dk. De to kvinder kendte overhovedet ikke hinanden på forhånd. Det er nemlig lidt en pudsighed, at de to er endt ud i et makkerskab.

Forhistorien lyder:

Ina Bach Pedersen kommer egentlig fra sundhedsvæsnet. Hun er uddannet ergoterapeut, men er blevet rigtig god til at arbejde med ensomhed. Hun var dog nået til et sted, hvor hun havde brug for et job, som gjorde hende mere glad i hverdagen.

»Jeg vidste, at jeg skulle noget helt andet, men hvad ville jeg egentlig? Det brugte jeg noget tid på at finde ud af. I den periode hjalp jeg til i min mands lille onlineshop og fandt ud af, at det faktisk er rigtig spændende. Jeg elsker kundekontakten og at kunne guide folk i den rigtige retning. Det er tilfredsstillende. Og jo mere jeg begyndte at tænke over det, des mere kunne jeg mærke, at det var hundeudstyr, som tiltalte mig,« forklarer Ina Bach Pedersen og fortsætter:

»Jeg kunne bare mærke, at det gav mening. Jeg følte også, at jeg gav noget til mig og Luna, og det gav mig lyst til at gå på arbejde hver dag, fordi jeg er sammen med hende.«

Hun nåede ganske kort at starte sin egen webshop ’Udehund’, og det var i den forbindelse, hun kontaktede Trolle Hansens webbureau. En lang historie kort: Trolle Hansen og Mette Michelsen er kærester, og de to har gået med tankerne om at kaste sig over endnu en webbutik, derfor vendte de tilbage til Ina og spurgte, om de skulle åbne en hundebutik sammen. De to kvinder så hinanden an for første gang i begyndelsen af december. Kemien var der, så derfor ejer Ina og Mette nu 50 procent hver af Hundeglad.dk.

Det er Ina, som er frontpersonen for Hundeglad.dk i det daglige, men de to ejere er i kontakt med hinanden på en eller anden måde hver dag.

Terapihund

Webbutikken Hundeglad.dk har nu haft åben i en måneds tid, og stadig flere og flere kunder finder frem til siden.

»Det er altid spændende at se, hvor hurtigt kendskabet vokser,« siger Ina Bach Pedersen, som nyder at kunne bruge sine dage med Luna.

»Min mand kalder Luna for min terapihund. Hun gør mig også virkelig glad, og derfor passer Hundeglad.dk så godt. Det er jo det, hunde kan. Mange menneskers glæde er bundet op på forholdet til deres hund – det ved jeg jo i særdeleshed fra mit tidligere job: En hund forebygger ensomhed i stor stil,« siger hun.

Havde hun ikke selv haft en hund, var det helt sikkert ikke en hundeudstyrs-butik, hun skulle have, mener hun.

»Man skal holde af det, man har lyst til at sælge.«

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.