Michael Mørkøv: »Kanon stemning på bakken - det var vildt fedt«
Tilskuerne gjorde Hadsten Gade Grand Prix til en fed oplevelse for den danske verdensstjerne.
Rigtig mange tilskuere fra nær og fjern havde torsdag aften fundet vej til Hadsten for at se byens gadeløb, der blev kørt igen efter to års pause på grund af corona.
Tilskuerne samlede sig omkring stigningen i Søndergade, der var proppet med mennesker fra bund til top, som klappede og hujede, hver gang rytterne kom forbi.
»Der var sindssygt mange mennesker herude. Det var vildt fedt, og der var kanon stemning her på bakken i dag. Man kan tydeligt se, at årets Tour de France har fået endnu flere ud at se cykelløb,« sagde Michael Mørkøv, der havde taget sin nye bog ”Min vej” med til Hadsten og solgte signerede udgaver.
Hentet med en omgang
Den danske verdensstjerne havde aftenen forinden vundet gadeløbet Le Tour Revanchen i Struer, men fik ikke den store rolle at spille i Hadsten Gade Grand Prix 2022.
Det tidlige udbrud med Jeppe Aaskov Pallesen, Mads Pedersen og Nicklas Amdi Pedersen viste sig at være rigtig stærkt og holde hele vejen hjem.
»Der var den rette kombination af hold i udbruddet, så der var ikke ret godt samarbejde bagved. De ender med at hente os med en omgang, og så er det for svært at hente dem igen på en rute som denne,« sagde Michael Mørkøv.
Han har tidligere kørt gadeløbet i Hadsten, men aldrig vundet det.
»Det er lige så hårdt, som jeg husker det. Det er rigtigt hårdt at køre op ad bakken så mange gange, som vi gør. Det var et godt cykelhold, der skete meget, og en stærk gruppe kom afsted i starten med en flot vinder,« sagde Michael Mørkøv til Lokalavisen.